Gala Jubileuszowa Lubelskiego Forum Pracodawców

Gala Jubileuszowa Lubelskiego Forum Pracodawców

- Te dwie dekady, które minęły wykorzystaliśmy bardzo efektywnie. Inwestowaliśmy, budowaliśmy i zmienialiśmy nasze miasto - powiedział Zbigniew Michalak, podczas uroczystości Jubileuszowej, która odbyła się 22 listopada 2013 r. w Teatrze im. J. Osterwy  w Lublinie.
Podczas Gali stowarzyszenie otrzymało od Wojewody Lubelskiego Jolanty Szołno - Koguc statuetkę,  od Marszałka Województwa Krzysztofa Hetmana i Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka - medale i dyplomy.  Wyróżnieni zostali także byli prezesi LFP oraz Henryk Jakóbczak jeden z założycieli Forum, który bez przerwy, przez 20 lat był i jest członkiem Forum. 

Gala Jubileuszowa Lubelskiego Forum Pracodawców

Historia Lubelskiego Forum Pracodawców zaczyna się 20 lat temu, we wrześniu 1993 roku. Wtedy odbyło się zebranie członków założycieli pracodawców. Jednogłośnie powołano do życia Lubelskie Forum Gospodarcze. Kilka lat później nazwę zmienio na obecnie używaną.
- To przede wszystkim firmy komunalne zakładały Forum - wspomina Tadeusz Fijałka, jeden z założycieli stowarzyszenia i wieloletni prezes LFP. - Był to między innymi LPEC, MPWiK, MPK, MPO, KPRD, ale też prywatna spółka Styks.

- Na początku chodziło o stworzenie organizacji, która będzie chroniła pracodawców - mówi Henryk Jakóbczak, prezes spółki Styks, jeden z założycieli. - Pomagaliśmy sobie w ciężkich czasach, ale okazało się, że chcemy się też spotykać, rozmawiać, jeździć razem po świecie.  

Prezesi Forum
Pierwszym prezesem Forum został Edward Sierakowski, wtedy prezes Faelbudu, po nim wybrano na to stanowisko  Jana Palichleba - wówczas dyrektora  MPK. Od 1998 roku do 2010 roku prezesem Forum był Tadeusz Fijałka, a w latach 2010 - 2013 -  Grzegorz Dębiec, prezes Transhurtu.  Wszyscy byli prezesi LFP otrzymali podczas uroczystości Jubileuszowych Medale od prezydenta Krzysztofa Żuka.

Inwestycje, które zmieniły Lublin
Podczas Gali, Zbigniew Michalak, prezes Lubelskiego Forum
Pracodawców przypomniał m.in. historię stowarzyszenia i przedstawiał firmy należące do Forum, który inwestowały i miały wpływ na rozwój miasta. Do nich należy Transhurt, który w miejscu Giełdy na Górce pobudował Galerię Olimp. Jest też Meblohurt - właściciel m.in. dwóch największych galerii mebli w Lublinie i spółka TBV, która buduje obecnie najwyższy budynek mieszkalny w Lublinie. Inny przykład to firma Hanesco, która zmieniała ul. Zana inwestując w dwa biurowce czy Spółka Europa, która zarządza po remoncie reprezentacyjnym Hotelem Europa w centrum Lublina.

Na liście firm mających wpływ na rozwój regionu znalazły się Margomed – producent sprzętu medycznego jednorazowego użytku, który jest używany przez większość szpitali w Polsce,  Multivac - przedstawiciel światowego potentata maszyn pakujących czy Biomed - Lublin, firma farmaceutyczna z tradycjami,  producent preparatu Lakcid we wszystkich dostępnych postaciach, szczepionki BCG oraz preparatów krwiopochodnych. Duże inwestycje ma na swoim koncie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego z Lubartowa, które remontowało w Lublinie m.in. Plac Katedralny, Plac Rybny i buduje obwodnice miast na Lubelszczyźnie. Jeszcze inny przykład to spółka Wamaco, która zrealizowała m. in. stację dmuchaw, przebudowę sieci i urządzeń biogazowych na Oczyszczalni ścieków Hajdów w Lublinie, a także dobudowę bloku operacyjnego przy SPSK-4.

Tysiące miejsc pracy
- To tylko wybrane przykłady, bo lista dokonań naszych firm musiałaby być bardzo długa - podkreślał prezes LFP, Zbigniew Michalak. -  Każde z naszych przedsiębiorstw ma na swoim koncie mniejsze lub większe sukcesy, każde zatrudnia od kilku do kilkuset pracowników.  Przez te dwie dekady stworzyliśmy tysiące nowych miejsc pracy. Dzisiejszy Jubileusz to święto wszystkich Firm, które budowały Forum, które zaistniały choćby na krótko w naszym stowarzyszeniu. To sukces ich właścicieli i prezesów oraz pracowników.

Galę Jubileuszową poprzedził spektakl pt. Napis oraz występ Mai Wielgus, polskiej mistrzyni hip-hop-u, w grupie wiekowej do lat 11. Od 6 lat Maja jest tancerką grupy reprezentacyjnej renomowanej lubelskiej Szkoły Tańca UDS Anny Łukasiak.  

{gallery}gala{/gallery}