Peruwiańskie historie na Zamku Lubelskim

 Kopie ilustracji z XVII-wiecznej kroniki peruwiańskiej, jednej z najcenniejszych ksiąg świata, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO można obejrzeć na wystawie w Muzeum Lubelskiem na Zamku. Na uroczyste otwarcie przyjechał Ambasador Republiki Peru w Polsce - Alberto Salas Barahona. W spotkaniu uczestniczył także Zbigniew Michalak, prezes Lubelskiego Forum Pracodawców w Lublinie, który opowiedział o kontaktach lubelskich przedsiębiorców z Peru.
– Zaczęło się dwa lata temu, od Misji Gospodarczej do Ameryki Południowej. Grupa naszych przedsiębiorców odwiedziła między innymi Limę, gdzie mieliśmy okazję zwiedzać muzea, ale również rozmawiać o biznesie i sprawdzić możliwości współpracy  – powiedział  prezes Forum.
Po powrocie okazało się, że nie  był to tylko epizod lubelsko - peruwiański. Kontakty LFP z Ambasadą Peru trwały i trwają nadal. Rozmowy o współpracy, zorganizowanie wizyty jego ekscelencji  Alberto Salas Brahona w Lublinie zaowocowały – m.in. przygotowaniem wystawy o Peru w naszym mieście.   
Na wystawie znalazły się kopie ilustracji z XVII-wiecznej "Nowej Kroniki Dobrych Rządów" peruwiańskiego kronikarza Felipe Guaman Poma de Ayala. Opowiada ona o dziejach i kulturze Peru przed przybyciem Europejczyków. Dzieło powstało na początku XVII wieku. Liczy 1180 stron i zawiera prawie 400 rysunków - m.in. władców, świątyń i najważniejszych miast. W kronice są też skargi na hiszpańskich konkwistadorów, urzędników i misjonarzy.
Manuskrypt odkryto przypadkowo w roku 1908 w zbiorach Królewskiej Biblioteki w Kopenhadze. Nie wiadomo jak tam trafił.
Mieszkańcy i turyści wystawę będą mogli oglądać do końca listopada.Peru Wystawa