Misja gospodarcza do Bułgarii

Grupa przedsiębiorców z Lubelskiego Forum Pracodawców 29 czerwca 2018 r. wyleciała z lotniska w Świdniku z Misją Gospodarczą do Bułgarii. Wyjazd był jednym z elementów obchodów Jubileuszu Forum, które w tym roku obchodzi 25 - lecie działalności. Misja zaplanowana została na tydzień. Jednym z ważniejszych punktów pobytu było spotkanie zorganizowane w Hotelu Calimera dla przedstawicieli firm z Forum z udziałem bułgarskiego biura prawnego i przedsiębiorców reprezentujących branżę nieruchomości. Gospodarze spotkania – Bogdana Grozdanowa i Daniela Collins przedstawiły możliwości inwestowania w Bułgarii, zaprezentowały oferty nieruchomości. Np. studio w nowo powstających obiektach można już nabyć za 26 tys. euro, a apartament za 40 tys. euro.
- Procedury rejestracji firm nie są skomplikowane, a firmę w Bułgarii można zarejestrować w ciągu tygodnia – wyjaśniła Daniela Collins, bułgarska adwokatka uczestnicząca w spotkaniu.- Podatek VAT wynosi u nas 20 proc. a o podatkach od nieruchomości decydują lokalne władze i są one zróżnicowane w zależności od regionu.
Oprócz rozmów o biznesie były zaplanowane także atrakcje turystyczne. Uczestnicy wyjazdu mieszkali na Słonecznym Brzegu, niedaleko Nessebaru, a zwiedzanie tego starego miasta, gdzie znajdują się pozostałości ruin sprzed 1500 lat, było jednym z ciekawszych punktów pobytu w Bułgarii. Grupa zwiedziła także Sozopol i wybrała się na rejs po rzece Ropotamoto, której ujściowy odcinek jest objęty ochroną i stanowi rezerwat z bogatą florą i fauną.
Misja zakończyła się 6 lipca.

1Bulgaria konferencj2 1